Vlaamse zonnepanelenmarkt met meer dan 18 procent gegroeid

Vlaamse zonnepanelenmarkt met meer dan 18 procent gegroeid

De verkoop van zonnepanelen is in Vlaanderen in de eerste 6 maanden van 2019 met enkele tientallen procent gegroeid. Tijdens de eerste jaarhelft werd ruim 104 megawattpiek aan zonnepanelen geïnstalleerd.

Ter vergelijking: in de eerste 7 maanden van 2018 werd er in Vlaanderen slechts 89 MWp aan zonnepanelen geplaatst. Met 104,39 MWp aan geïnstalleerde zonnepanelen in de periode januari-juni 2019 is er hoe dan ook al een groei van 18 procent gerealiseerd zonder dat nieuwe installaties tijdens juli werden meegeteld.

Geïnstalleerd vermogen 2018 opnieuw bijgesteld

De afgelopen 5 jaar installeerde Vlaanderen volgens het Vlaams Energieagentschap (VEA) de volgende hoeveelheid zonnepanelen. Het in 2018 in Vlaanderen geïnstalleerde PV-vermogen is ook deze maand naar boven bijgesteld. De teller staat inmiddels op 233,99 megawattpiek.

2014: 47,37 megawattpiek;
2015: 75,08 megawatttpiek;
2016: 131,47 megawattpiek;
2017: 195,43 megawattpiek;
2018: 233,99 megawattpiek;
2019: 104,39 megawattpiek;
2020: doel van 3.700 megawattpiek (stand per 31 mei 2019: circa 2.875 megawattpiek).

Oost-Vlaanderen op kop

De grootste groei in vermogen noteerden we in Oost-Vlaanderen, dat hierdoor Antwerpen voorblijft wat betreft het cumulatief geïnstalleerd vermogen. Ook West-Vlaanderen laat tijdens de eerste jaarhelft van 2019 een prima score optekenen.

ProvincieGeplaatst vermogen (MWp) in 2019Cumulatief vermogen (MW)
Oost-Vlaanderen26,88669,21
Antwerpen24,87668,01
West-Vlaanderen24,93639,08
Limburg12,07572,47
Vlaams-Brabant15,63356,24
Totaal104,382905,01

Een belangrijk aandeel in de grote groei van Oost-Vlaanderen heeft Sint-Niklaas met 2,42 MWp aan bijkomend vermogen in 2019, gevolgd door Gent (2, 28 MWp). Van de andere provincies scoort Brugge (1,95 MWp) het best.

Systeemgrootte

De verdeling  wat betreft ysteemgrootte is als volgt:

  • kleiner dan 10 kilowattpiek: 22.759 pv-systemen (87,61 megawattpiek)
  • 10 tot 40 kilowattpiek: 32 pv-systemen (0,91 megawattpiek)
  • 40 tot 250 kilowattpiek: 100 pv-systemen (9,34 megawattpiek)
  • 250 tot 750 kilowattpiek: 14 pv-systemen (6,53 megawattpiek)

Bron: Solarmagazine.nl

Meer van dit soort nieuws ontvangen?

Schrijf u gratis in op onze nieuwsbrief

Share this post

Comments (13)

  • jean D Reply

    Er is nogal wat verwarring wat betreft de digitale meter en het virtueel terugdraaien.
    Wat de leveranciers (uw verbruik) betreft blijft het terugdraaiprincipe gelden zolang de regering daar geen nieuw decreet voor uitbrengt. Dus afname – injectie is uw verbruik net zoals met een oude terugdraaiende teller. Dat ligt vast alleszins al vast voor 15 jaar na installatie. Het kan enkel gewijzigd worden door een decreet van de regering.
    De distributiekosten zijn de bevoegdheid van de vreg en hier kan je kiezen tussen 2 tarieven : prosumententarief of distributiekost over de werkelijke afname. Bij voldoende zelfconsumptie is het nieuwe tarief voordeliger.
    Vermits de regering dit beslist heeft en niet de vreg is de vreg natuurlijk niet akkoord.
    De kans is bijzonder groot dat de distributiekosten vanaf 1 jan 2022 voor iedereen zal veranderen. Het zal meer gebaseerd worden op vermogen dan op verbruik. (zie hun consultatie op de Vreg website)
    Dan zal bij wijze van spreken een soort consumententarief (voor afname) + prosumententarief (voor injectie) ingevoerd worden die de huidige distributiekost zal vervangen.
    Veel installateurs proberen klanten te overtuigen dat ze nu moeten installeren om vaan alle voordelen te genieten. Die voordelen zijn dus echter maar van zeer korte duur en er wordt daar dus niet eerlijk over gecommuniceerd. Als de regering echt de normen voor 2030 wil halen zullen er nog verschrikkelijk veel voordelen voor zonnepaneelinstallaties moeten gecreëerd worden. Ik denk daarbij aan vergoedingen voor het leveren van groene energie die hoger zijn dan de kosten voor afname. Ook het veel hoger subsidiëren van thuisbatterijen Ik zou dus eerder nog wat afwachten om nieuwe zonnepanelen te leggen.

    8 oktober 2019 at 16:29
  • Bijnens Jan Reply

    De vreg heeft weer iets nieuw gevonden om de zonnepaneel eigenaars op stang te jagen.is dit om de partikulier weer zand in de ogen te strooien om de werkelijke zaken te verdoezelen. Wanneer gaat ilumen en de andere promotoren van zonne energie de partikulier verdedigen tegen deze onrechtvaardige regelingen van de vreg en fluvius???????

    7 september 2019 at 21:03
  • Bijnens Jan Reply

    Sinds de digitale meter heeft men steeds beweerddat men 15 jaar nog terugdraaiende teller zou kunnen behouden en dan inneens komt men af met de startdatum van de eerste installatie ook al heeft men later bijgeplaatst dit wil zeggen met terugwerkende kracht hoe kan ik mijn latere installaties nog terug verdienen als ik maar 3 jaar meer kan genieten van dit systeem. Een tweede: eigen opgewekte energie verbruiken op moment dat deze geproduceerd wordt is een utopie voor de partikulier zelfs met batterij opslag want deze kunnen nooit terugverdient worden door de beperkte levensduur . H oe discriminerend is dit voor de avangarde investeerders ( louter diefstal noem ik dit.

    4 september 2019 at 16:03
    • NU Reply

      Als je het maar weet,goed zo Jan.

      5 september 2019 at 12:55
    • Nik Reply

      15 jaar terugdraaiend beloofd. Daarom wil iedereen snel zijn . Vandaar de grote verkoop. Tot de Vreg en andere prive bedrijven weer beginnen. Kijk naar Brussel. Vlaamse politieker ga zelf wat studeren en dan minister worden in het vak dat je gestudeerd hebt. Nooit zal dit werken zonder kennis van zaken. Zelf moeten jullie nu vragen aan de bedrijven : “Hoe moet ik dit doen,”. Een opening en toegelaten weg voor de MAFFIA. Naar ik verneem zou er per 1 januari weer een prijsstijging aan komen. Hoeveel duurder zijn wij nu al dan de andere landen. VLAAMSE politieker wij stemmen voor jullie. Zorg er dan ook voor dat je het vak kent waar je werkt. Misschien worden de prijzen dan wat normaler.

      5 september 2019 at 15:13
  • Orens Reply

    Zouden de mensen die nu nog zonnepanelen willen leggen wel goed beseffen dat ze in de toekomst zonder terug draaiende teller maar een heel klein gedeelte van hun opbrengst zelf kunnen terug gebruiken en het grote deel het net op gaat dat dan doorverkocht wordt . Zouden wij echt geen recht hebben op een fatsoenlijke vergoeding voor de groene stroom die wij zo maar moeten afstaan ?

    4 september 2019 at 15:59
    • NU Reply

      Ik denk het echt niet,want opslaan in de zomer tot in de winter
      bestaat nog niet.Trouwens waar is de vrijheid van handel en verkeer
      van europa, wij kunnen enkel hier in Belgie terecht,of niiet??

      5 september 2019 at 12:37
    • jean D Reply

      De groene stroom die je afstaat aan het net krijg je in de winter volledig terug (teller staat op 0) en daar moet je enkel prosumententarief voor betalen( = distributiekost ) en geen verbruik. Er is dus geen verhandeling mogelijk. Je krijgt zelf terug wat je afgegeven hebt. Als je ervoor pleit om je stroom zelf te verhandelen dan moet het terugdraaiprincipe eerst afgeschaft worden anders kan je niets verhandelen. Je wilt hetgeen je injecteerd in het net verkopen en zal in de winter je eigen stroom moeten aankopen. Op die aankoop zal je evenzeer distributiekost moeten betalen. Je verwacht toch niet dat je die eigen stroom dan ook gratis gaat krijgen zoals nu het geval is.

      18 oktober 2019 at 08:35
  • Erik Reply

    Vroegere gemaakte afspraken van 20 jaar dient men aan te houden en niet te veranderen .
    Terugdraaiende teller gedurende 20 JAAR .
    Zo wil ik ook een goedbetaalde job hebben af e n eens op een dak gaan staan en prutsen zoals onze energieministers(VLD ) en dan vluchten
    naar de zee en Europa .

    4 september 2019 at 10:43
    • Marnix De Grie Reply

      Erik,
      De 20 jaar slaat op de GSC. En deze zijn tot op heden nog onaangeroerd door onze regering.
      De “termijn” voor terugdraaiende teller kwam in het verleden nooit ter sprake!
      Het is pas sinds enkele jaren, wanneer men de digitalisering wilde integreren, en de “digitale meters” hun intrede deed, dat het onderwerp “termijn” terugdraaiende meter in beeld kwam.

      4 september 2019 at 11:47
      • NU Reply

        @marnix,beste,inderdaad 20jaar gsc.
        Geen terugdraaiende teller,die was FOR EVER, want geen sprake van termijnen.
        Geen prosumententarief. Dit is diefstal,vraag eens aan de vreg wat een bedrijf,
        of zonnepaneelpark moet betalen om het net te gebruiken,ge wordt er van het kas tje naar de muur gestuurt zeker als je wil vergelijken op basis van EEN geleverde KW.
        Zij schrijven hun installatie nog af,trekken hun btw nog terug.
        Ik heb het wel over installaties van 10 EN meer jaar geleden.
        Dus WEIGEREN DIE DIGI METER,want ze kunnen het niet hebben dat we bij meter
        opname op geen verbruik staan.
        En dan wil de vreg nog vanaf 01/01/21 TERUGDRAAIEND afschaffen,ze zijn daar momenteel
        voor de raad van state mee bezig.
        En de politiek,maar zeggen dat we geen schade zullen hebben,tot 2maal toe,en de regels tijdens het spel niet te veranderen!!!!!!!!!!!De maffia kan hier nog leren komen.

        4 september 2019 at 23:14
        • NU Reply

          Oja,nu gaan ze het prosumententarief gebruiken(afschaffen dus,die diefstal)
          om digimeter te verheerlijken.Bent er maar zeker van dat het ons nog
          meer zal kosten anders deden ze het niet.En de politiek zich maar verschuilen
          achter de vreg.Dus weigeren en nog eens WEIGEREN.

          5 september 2019 at 12:48
  • Marnix De Grie Reply

    Volgens het artikel zijn wij, de gewone burgers, die gezorgd hebben voor het grootste aandeel GROENE energie productie tijdens de zonne-uren.
    In 2019 ALLEEN al hebben wij 22.759 installaties van de 22.905 laten plaatsen. Goed voor 104,38 MWp in 2019 ALLEEN!!
    Als ik het goed gelezen heb is er tussen 2014 en heden, 2.905.010.000 W aan GROENE energie geïnstalleerd!!
    Hoeveel is er dan reeds geïnstalleerd sinds het begin van de zonnepanelen?? Mijn panelen zijn in 2011 geplaatst.
    Het is zeker niet overdreven om te stellen dat 70% van de, door ons opgewekte GROENE energie, opgesoupeerd wordt door de dichtst bijgelegen afnemers. Dit ontlast het net en dienen de centrales minder te produceren.
    Zou de regering dan niet hun dankbaarheid kunnen tonen en gewoonweg de huidige regelgeving kunnen handhaven??
    Dus de virtueel terugdraaiende meter toepassen.
    Vergeet niet dat tijdens de “donkere” maanden, het NET gewoon belast wordt zoals het vroeger was.

    4 september 2019 at 09:46

Geef een reactie

Het e-mailadres wordt niet gepubliceerd. Vereiste velden zijn gemarkeerd met *